NEHIR
Tartalom 1. A dokumentum célja és hatóköre 4 1.1. A Rendszer célja 4 2. Szerepkörök, folyamatok 5 2.1. Szerepkörök 5 3. Felhasználói funkciók 7 3.1. Web felület funkciói 7 3.1.1. Belépési és regisztrációs felület 7 3.1.2. Kapcsolattartó szerepkör funkciói 7 3.1.2.1. Közintézményi regisztráció 7 3.1.2.2. Kapcsolattartói regisztráció 8 3.1.2.3. Kapcsolattartói főképernyő 10 3.1.2.4. Kapcsolattartói profil 11 3.1.2.5. Kapcsolattartó, területi felelős vizsgázás 11 3.1.2.5.1. Fogadóóra igénylése vizsgázáshoz 13 3.1.2.6. Kérdőívek 14 3.1.2.7. Területi felelősök kezelése 14 3.1.2.7.1. Területi felelősök listanézet 14 3.1.2.7.2. Területi felelős meghívása 15 3.1.2.7.3. Területi felelős törlése 15 3.1.2.8. Épület alapadat adatszolgáltatás 15 3.1.2.8.1. Épület alapadat adatszolgáltatás 16 3.1.2.9. Épület rendszertechnológiai adatszolgáltatás 18
1. A dokumentum célja és hatóköre
A Felhasználói kézikönyv a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (a továbbiakban: MEKH) által működtetett Nemzeti Energetikusi Hálózat Információs Rendszerének (a továbbiakban: NEHIR, Rendszer) közintézményi munkatárs felhasználói számára készített részletes dokumentum, amely leírja a rendszer működését és ismerteti a használatának módját.
A Kézikönyv legfontosabb célja, hogy képernyőképekkel, ábrákkal, példákkal illusztrálva mutassa be a Rendszer funkcionalitását a felhasználók számára, és segítséget nyújtson a Rendszer önálló, hatékony használata során, valamint megkönnyítse a problémák megoldását.
1.1. A Rendszer célja
A NEHIR alapvető célja, hogy korszerű informatikai eszközökkel támogassa a MEKH és a Nemzeti Energetikusi Hálózat (a továbbiakban: NEH) Ehat. tv. 11/A.§-ban részletesen leírt feladatait, megteremtve a gyorsabb elérés és együttműködés lehetőségét a közintézmények és a Szakértők (MEKH szakértők, NEH szakértők) között. A Rendszerben az elektronikusan leképzett üzleti folyamatok minden szereplő számára átláthatók és nyomon követhetők, egyértelműsítik a folyamatban résztvevők feladatait, felelősségét, és lehetőséget adnak a MEKH számára a folyamatok minőségbiztosítására, illetve a beavatkozásra.
A Rendszer az alábbi fő funkciócsoportokon keresztül támogatja az célokat:
Közintézményi adatbázis
EMIS integráció: a NEHIR rendszer felhasználói számára automatikus EMIS regisztráció, EMIS partnerkapcsolat kezelés
A Rendszer funkcionalitásai a közintézmények munkatársai és a Szakértők számára webes felületen, az Internetről elérhetők. A felületre a belépés regisztrációhoz kötött.
2. Szerepkörök, folyamatok
2.1. Szerepkörök
1. ábra: A felhasználói folyamatok
A Rendszerben a következő szerepkörök kerültek kialakításra:
MEKH szakértő (épület mentor): a partnerkapcsolatok során a hozzárendelt intézmények adatait, dokumentumait láthatja, valamint kapcsolattartói igény esetén közintézményi csoportos online oktatás keretében segítséget nyújt. NEH szakértő (rendszer mentor): közreműködői kapacitás fejlesztés alatt, jelenleg nem elérhető. Kapcsolattartó: a közintézmények felelős képviselője. A Rendszerben regisztrálhat, vizsgázhat, kérdőíveket tölthet ki, láthatja a NEH szakértők (a szakértői kapacitás kiépítését követően) alapadatait, a partnerkapcsolatok során láthatja az intézményéhez rendelt NEH szakértők valamennyi adatát, dokumentumát, amivel a folyamatok adott pontjain feladata van. Területi felelős: a kapcsolattartó által meghívott, az intézményhez tartozó munkatárs, feladata az EMIS adatrögzítések támogatása. A Rendszerben meghívás alapján regisztrálhat, vizsgázhat. 3. Felhasználói funkciók 3.1. Web felület funkciói 3.1.1. Belépési és regisztrációs felület A közintézmények felhasználói a Közintézményi bejelentkezés képernyőfél Belépés és Regisztráció funkcióit, míg a NEH szakértők a Szakértői bejelentkezés képernyőfél Ügyfélkapus azonosítás és Regisztráció funkcióit használhatják.
2. ábra: A Web felület belépési képernyője 3.1.2. Kapcsolattartó szerepkör funkciói 3.1.2.1. Közintézményi regisztráció A közintézmények a kapcsolattartóikon keresztül végezhetik el a feladataikat a Rendszerben. Ahhoz azonban, hogy a kapcsolattartó regisztrálni tudjon a Rendszerbe, elsőként a közintézmény regisztrálása, meghívása szükséges. A közintézmény kapcsolattartója a 2. ábrán bemutatott kezdőképernyőn a Közintézményi bejelentkezés képernyőfél Regisztráció funkcióját használja.
3. ábra: Közintézmény meghívása A meghívó igényléshez a közintézmény PIR számát és Hivatali Kapu azonosítóját, azaz KRID-jét kell kötelezően megadni és a Regisztráció gombra kattintani (lásd 3. ábrát). Ekkor a Rendszer a közintézmény megadott KRID Hivatali Kapu fiókjára küld egy üzenetet, és a Rendszer felületén is jelzi a felhasználónak a kiküldés tényét. A regisztráció megszakítható a Regisztráció megszakítása gombbal, ebben az esetben egy felugró ablakban meg kell erősítenünk a döntésünket. A felugró ablakban látható Mégsem gombbal vagy a felugró ablak bal felső sarkában található X gombbal az ablakot bezárhatjuk, ekkor nem kerül megerősítésre a döntés. Tekintettel arra, hogy egy közintézménynek egy felelős kapcsolattartója lehet, ezért ha az adott PIR-számmal már történt regisztráció a Rendszerben, akkor a Hivatali Kapu üzenet nem kerül kiküldésre. 3.1.2.2. Kapcsolattartói regisztráció A közintézmény első lépésként kijelöli a kapcsolattartót. A kapcsolattartó a közintézmény Hivatali Kapujára küldött üzenetben található linket megnyitva tudja indítani a regisztrációját.
4. ábra: Kapcsolattartói regisztráció A regisztráció során az Intézményi adatok blokk adatai nem szerkeszthetők, hiszen az intézményen keresztül történik a regisztráció. A Kapcsolattartói adatok blokkban a Kapcsolattartó neve és a Kapcsolattartó e-mail mezők kötelezően kitöltendők, az e-mail címre formai ellenőrzés történik. Az Egyéb blokkban az Adatkezelési tájékoztató linkre kattintással megtekinthető a dokumentum. A regisztráció beküldésének feltétele az adatkezelési tájékoztató ismerete így csak a checkbox bejelölése után lehetséges a Regisztráció gomb megnyomása. A regisztráció megszakítható a Regisztráció megszakítása gombbal. A regisztráció sikeres beküldése után a megadott e-mail címre a Rendszer üzenetet küld. Az üzenetben található linkre kattintással lehet az e-mail címet megerősíteni. A link a jelszó beállító felületre navigál.
5. ábra: Kapcsolattartó – regisztráció utáni jelszó beállítás, 1. képernyő A megjelenő felületen a Kattintson ide a folytatáshoz linket kell megnyitni, a megnyíló képernyőn pedig az Új jelszó mezőbe, majd a Jelszó megerősítése mezőbe ismételten beírva az új jelszót, az Elküld gombbal tudjuk véglegesíteni a jelszót.
6. ábra: Kapcsolattartó – regisztráció utáni jelszó beállítás, 2. képernyő Sikeres mentés után a Rendszerbe a regisztrációkor megadott e-mail címmel és a beállított jelszóval már lehetséges a belépés a 2. ábrán bemutatott képernyőn. 3.1.2.3. Kapcsolattartói főképernyő A regisztráció végeztével a kapcsolattartó a Rendszerbe lépés után a főképernyőjét látja, amely egy folyamatképernyő, tekintettel arra, hogy a kapcsolattartó a Rendszerben kötött folyamatok alapján dolgozik.
7. ábra: Kapcsolattartó – főképernyő felépítése A folyamatképernyő felépítése: Folyamatjelző sáv: a folyamatszakaszok tekinthetők meg, a teljesített szakaszokat a Rendszer zöld színnel jelzi, az éppen aktuális szakaszt szürkével, a még hátralévő szakaszokat pedig fehérrel. Tartalmi rész: az aktuális folyamatszakasszal kapcsolatos minden információ, tartalom itt tekinthető meg, és itt érhetők el a funkciók. Eseménynapló sáv: a felhasználói tevékenységek, események kerülnek ide gyűjtésre. Fejléc: a fejléc bal oldalán lévő MEKH logo a kezdőképernyőre navigál, a jobb oldalán az aktuálisan bejelentkezett felhasználó neve, valamint a Felhasználó ikon található. A Felhasználó ikonra kattintva a felhasználói Profil, Kérdőív és a Rendszerből kilépésre szolgáló Kijelentkezés funkciók találhatók. A Profil funkciót a következő, 3.1.2.4., a Kérdőív funkciót a 3.1.2.6. fejezetben tárgyaljuk részletesen. A fejlécben a későbbi folyamatszakaszokban újabb funkciók is elérhetőek lesznek, ezeket a dokumentum későbbi részeiben, az adott folyamatszakasznál jelezzük és mutatjuk be. 3.1.2.4. Kapcsolattartói profil A kapcsolattartói profil mindig elérhető a Profil funkció segítségével. A profil adatokban a közintézmény és a kapcsolattartó adatai tekinthetők meg. A kapcsolattartó a Név mezőt szerkesztheti és a Mentés gombbal érvényesítheti a módosítást.
8. ábra: Kapcsolattartói profil A profil adatlapból való kilépéshez, és a kezdőképernyőre navigáláshoz a fejlécben található MEKH ikonra kell kattintani. 3.1.2.5. Kapcsolattartó, területi felelős vizsgázás A kapcsolattartó és területi felelős első feladata sikeres regisztráció után a vizsgázás. A vizsgázáshoz és a következő folyamatszakaszhoz, az intézményi épület alapadat adatrögzítéshez a kapcsolattartó és területi felelős a tananyagon kívül szakértői segítséget is kaphat a MEKH szakértőtől, közintézményi csoportos online oktatás útján. A hozzárendelt NEH szakértő (a kapacitás kiépítését követően) alapadatai a tartalmi képernyőrész felső részében kiemelve találhatók, az Adatlap funkcióra kattintva pedig részletes adatai is elérhetők (lásd 7. ábrát).
A Vizsgázás gomb megnyomása után új képernyőablakban jelenik meg a vizsgázási felület.
9.ábra: Vizsgázás képernyő felépítése A felület elemei: Vizsga információs sáv: dinamikusan mutatja a vizsga kitöltésére rendelkezésre álló időt, a vizsga nevét, vizsga indítása után a vizsgakérdéseket. Vizsga tartalmi képernyőrész: vizsga megkezdése előtt a vizsga címe mellett a teljesítéshez szükséges fontos információkat tartalmazza, és a Kezdés gombot. Vizsga indítása után a Vizsga beküldése funkció, vizsga befejezése után pedig Kilépés gomb található itt. A Kezdés gombra kattintva megjelenik az adott vizsga képernyője, és elindul a kitöltésre rendelkezésre álló idő visszaszámlálása. Az információs sávban megjelennek a kérdések, félkövérrel jelölve az aktuális kérdést. A vizsgakérdések nevére kattintva a rendszer az adott kérdéshez navigál. A tartalmi részben látható az aktuális vizsgakérdés és a megjelölhető válaszlehetőségek. A kérdés felett látszik, hogy összesen hány kérdésből áll a vizsga, és hogy adott ponton hányadik kérdésnél tart a vizsgázó. A válaszlehetőségeknél csak egy választ lehet megjelölni. Amennyiben nem az első kérdésen állunk, megjelenik az Előző kérdés gomb, mely az aktuálisat megelőző, és a Következő kérdés gomb, amely az aktuálisat követő kérdésre navigál. Az utolsó kérdésnél megjelenik a Vizsga beküldése gomb, amely egyébként az információs sávban is elérhető. A vizsga beküldését felugró ablakban meg kell erősíteni. Megerősítés után a képernyőn egyből látható a vizsga eredménye. Az eredmény megtekintése után a Kilépés gombbal zárhatjuk be a vizsgázás ablakot, és térhetünk vissza a folyamatképernyőre. A vizsgázására nincs időbeli korlát, tehát a felhasználói fiók bármennyi sikertelen vizsgaeredmény esetén sem kerül felfüggesztésre. Viszont két sikertelen vizsgázás után kötelező fogadóórán kell részt vennie, melyet a közintézményhez rendelt MEKH szakértő fog megtartania számára. A vizsgához a hozzárendelt MEKH szakértőtől a regisztráció utáni 7. naptól segítséget kérhet Fogadóórát kérek funkcióval. A kötelező fogadóórával kapcsolatosan a kapcsolattartónak külön feladata nincs. A konzultáció megtartása a Rendszeren kívül – MEKH szakértő által előre visszajelzett időpontban és elérhetőségen – történik, a lebonyolítás után a MEKH szakértő igazolja le. A fogadóóra leigazolásáig a kapcsolattartó vizsgázási lehetősége szünetel. 3.1.2.5.1. Fogadóóra igénylése vizsgázáshoz A Fogadóórát kérek gombra kattintással egy felugró ablakban kell megerősíteni a szándékot. A fogadóóra igénylésről a MEKH szakértő e-mail értesítést kap. A konzultáció megtartása a Rendszeren kívül – MEKH szakértő által előre visszajelzett időpontban és linken – történik, a lebonyolítás után a MEKH szakértő igazolja vissza a kötelező fogadóórához hasonló módon. A fogadóóra leigazolásáig a kapcsolattartó vizsgázási lehetősége szünetel, a vizsgázás a leigazolás után folytatható. 3.1.2.5.1.1. Fogadóóra leigazolása funkció A partner kapcsolattartó a vizsgázásához és a közintézményi épület alapadatok rögzítéséhez is kérhet segítséget a MEKH szakértőtől fogadóóra formájában. A fogadóórák kezelése – függetlenül attól, hogy milyen okból kezdeményezték azt – a Rendszerben egységesen történik, a MEKH szakértő feladata leigazolni a fogadóóra megtörténtét. A fogadóóra időpontjának, módjának, helyszínének egyeztetése és a fogadóóra lebonyolítása a Rendszeren kívül történik. MEKH szakértő mind a kötelező fogadóóra, mind a kapcsolattartó által kezdeményezett fogadóóráról e-mail értesítést kap, és a listanézetében az adott intézménynél megjelenik a Fogadóóra funkciója, amivel a visszaigazolást elvégezheti. A visszaigazolás után az érintett kapcsolattartó e-mail értesítést kap. Amennyiben vizsgázáshoz kért fogadóórát, akkor a leigazolás után a vizsgázást folytathatja. 3.1.2.6. Kérdőívek Minőségbiztosítási célok érdekében a folyamatok bizonyos pontjain a kapcsolattartónak ki kell töltenie folyamatokra vonatkozó kérdőívet, melyet a MEKH értékel ki. A kérdőívek kitöltésének felhívásáról a kapcsolattartó e-mail értesítést kap. A kérdőívek a felhasználói felület fejlécében lévő Kérdőívek funkcióból érhetők el. 3.1.2.7. Területi felelősök kezelése A kapcsolattartó a sikeres vizsgázása, és az épület alapadat adatszolgáltatási mód kiválasztása után meghívhat a Rendszerbe további személyeket, területi felelősöket, akik az EMIS adatrögzítési feladataiban segítik őt. A meghívás célja, hogy a területi felelősök is csak megfelelő vizsga után kapjanak jogosultságot az EMIS rendszerhez, így ők a Rendszerben közintézményi feladatokat nem látnak el, kizárólag regisztrálni és vizsgázni tudnak. A területi felelősök EMIS felhasználói fiókját is a Rendszer hozza létre automatikusan. A kapcsolattartó a területi felelősöket a fejlécében a sikeres vizsgája után megjelenő Területi felelősök kezelése funkcióval menedzselheti. 3.1.2.7.1. Területi felelősök listanézet Az előzőekben említett - a kapcsolattartó fejlécén megjelenő - Területi felelősök kezelése gombra kattintva megjelennek a területi felelős listanézet és a hozzá kapcsolódóan elérhető funkciók. A lista a már megszokott módon sorrendezhető és szűrhető a szűrőmezőkben megadott értékek szerint.
10. ábra: Kapcsolattartó – területi felelősök kezelése funkció 3.1.2.7.2. Területi felelős meghívása Új területi felelős a Területi felelős meghívása funkcióval adható meg (10. ábra). A gombra kattintással egy felugró ablakban kell megadnunk a meghívni kívánt személy e-mail címét (11. ábra). Erre az e-mail címre automatikusan küld a Rendszer egy üzenetet, mellyel a területi felelős a Rendszerbe regisztrálhat.
11. ábra: Kapcsolattartó – területi felelős meghívás A listanézetben a meghívott területi felelős adatai a meghívás után egyből megjelennek, de a név mező még nem kitöltött, mert azt a felelős adja meg regisztrációkor. Regisztráció után a megadott név is automatikusan bekerül a listába. 3.1.2.7.3. Területi felelős törlése A területi felelős listanézeti sorában elérhető Törlés funkcióval egy felugró ablakban történő megerősítés után törölhető az felelős a Rendszerből (10. ábra). A törléssel a felhasználó EMIS felhasználói fiókja is törlésre kerül. Törlés után a területi felelős a Rendszerbe nem tud belépni. 3.1.2.8. Épület alapadat adatszolgáltatás Sikeres vizsga után a kapcsolattartó számára a Rendszer a kialakított interfész kapcsolat segítségével automatikusan létrehozza az EMIS rendszerben is a felhasználói fiókját, és elérhetővé teszi az EMIS belépéshez szükséges hivatkozást. A kapcsolattartó következő feladata a közintézményi épület alapadat rögzítés az EMIS rendszerben, és a kapcsolódó adminisztráció elvégzése a NEHIR rendszerben. Az adatrögzítésre alapértelmezésben 30 napja van a közintézménynek, de 15 napos határidő hosszabbítás kérvényezhető maximum 2 alkalommal. 3.1.2.8.1. Épület alapadat adatszolgáltatás A kapcsolattartónak először ki kell választania az önálló adatszolgáltatást, hogy az épület alapadatokat rögzíteni tudja az EMIS rendszerben:
12. ábra: Kapcsolattartó – épület alapadat adatszolgáltatási mód választás A képernyőn megjelenik a létrehozott EMIS felhasználónév, és a fejlécben megjelenik a Belépés az EMIS rendszerbe link is, mely az EMIS rendszerhez navigál. A képernyőn látható az adatrögzítés határideje is.
13. ábra: Kapcsolattartó – önálló épület alapadat adatszolgáltatási képernyő 3.1.2.8.1.1. Határidő hosszabbítás kérvényezése Amennyiben az adatrögzítés valamilyen ok miatt nem teljesíthető határidőre, akkor a kapcsolattartónak lehetősége van határidő hosszabbítást kérvényezni a Hosszabbítás kérése funkcióval (13. ábra). A hosszabbítási igényhez a közintézmény aláírásával ellátott igénylési nyilatkozat csatolandó, melyet a felugró megerősítő ablakban lehet mellékelni (14. ábra).
14. ábra: Kapcsolattartó – adatrögzítési hosszabbítási nyilatkozat feltöltése Az első hosszabbítás automatikusan elbírálásra kerül, a képernyőn a határidő adat frissül. A hosszabbítástól függetlenül természetesen az adatrögzítés befejeztét igazoló nyilatkozat feltölthető, ha mégis előbb elkészült az adatrögzítés. Hosszabbítás még egy alkalommal kérvényezhető az első hosszabbítási igény beadásával teljesen megegyező módon. A második határidő módosítási kérvényt azonban már a MEKH bírálja el, ezért ő e-mail értesítés kap a kérvényezéskor. A MEKH döntéséig a határidő adat nem frissül, de a hosszabbítástól függetlenül, ha az adatrögzítés mégis befejeződött, a nyilatkozat feltölthető.
15. ábra: Kapcsolattartó – épület alapadat adatrögzítés hosszabbítás elbírálás alatti képernyő Amennyiben a MEKH a kérvényt jóváhagyta, akkor a határidőnél az új érték kerül feltüntetésre, ha nem hagyta jóvá, akkor a határidő nem változik. A döntésről mindkét esetben e-mail értesítés kerül kiküldésre. 3.1.2.8.1.2. Épület alapadat adatrögzítés befejeztét igazoló nyilatkozat A tartalmi képernyőrészben az Adatrögzítés befejeztét igazoló nyilatkozat feltöltése gombbal lehet csatolni a dokumentumot, melyhez letölthető sablon a Nyilatkozat minta funkcióban található (15. ábra). A gombra kattintáskor egy felugró ablakban kell a nyilatkozatot csatolni, majd a Beküldés gombbal menteni az adatokat (16. ábra).
16. ábra: Kapcsolattartó – épület alapadat rögzítési nyilatkozat feltöltése A beküldés megerősítés után véglegesíthető. Az épület alapadat rögzítés befejezése és a nyilatkozat beküldése után a folyamat a következő szakaszba lép, a rendszertechnológiai adatok rögzítése következik. Ez egy konzultációval indul, melyet a közintézményhez az adatrögzítést követően rendelt NEH szakértő (a kapacitás kiépítését követően) kezdeményez, a közintézmény dolga tehát várni a konzultáció jelzésére.
17. ábra: Kapcsolattartó – épület alapadat adatszolgáltatás vége
3.1.2.9. Épület rendszertechnológiai adatszolgáltatás
A NEH szakértői kapacitás kiépítése jelenleg folyamatban van. A NEH szakértői kapacitás kiépítését követően a közintézmény értesítése mellett, a közintézményhez hozzárendelésre kerül egy NEH szakértő. Ezt követően az épület rendszertechnológiai adatrögzítési folyamat a NEH szakértő közreműködésével (helyszíni bejárás, adatfelvétel) folytatódik tovább.